Tatlı Su Motorcusu Olmayın!

tatlı su 1

Yakın zamana kadar  motosiklet sürücüleri için Eylül ayının ortaları sezon kapanışını ifade ederdi. Okullar açılmış, senelik izinler bitmiş ve üstüne üstük havalarda soğumaya ve yağışlı olmaya başlamıştır.

 

tatlı su 2

Hatta sezon kapanış gezileri falan düzenlenirdi! Sadece bir yaz eğlencesi olan motosikletler ise bahara kadar yatacakları soğuk garaj köşelerinde yerlerini almaya başlamışlardır. İnternetin bu kadar yaygın olmadığı dönemlerde ( ki benim zamanımda icad edilmemişti henüz ) kışın motosiklete binen cengaver sayısı oldukça azdı.

Zaten genelde aileler tarafından tasvip edilmeyen bir şeyi yazın kullanarak yeterince tepki alıyoruz, birde kışın mı bineceğiz ? Daha neler ?

O zamanlar yeni  kullanıcılar çevrelerine “ motorumu nasıl muhafaza etmeliyim, aküyü mü sökeceğiz, branda, kapalı garaj” vs. vs. bir çok bilgi almaya çalışırlardı. İnternetle birlikte bu sualler forumlara taşındı.

tatlı su 4

Fakat artık eskisi gibi değil. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte hem motosikletler hemde kıyafet ve donanımlar 4 mevsim kullanılabilecek hale geldi. Gora-Tex ,Termoscud,  H2Out , Cordura gibi malzemeler ile üretilmiş kıyafet ve donanımlar ile artık kışı geçirmek oldukça kolay ve keyifli. Örneğin sol baş parmağında silecek olan bir eldiven geçmiş yıllarda hayal edilemeyen bir şeydi. Yada kaskların camlarına içeriden takılan PinLock buğu engelleme camı. İleri teknoloji ile üretilmiş ceketlerin içerisine artık soğuktan korunmak için gazete kağıdı koymaya da gerek yok. Üstelik bir scooter kullanıcısı iseniz işiniz daha kolay, motorunuza takacağınız bir Tucano Urbano Termoscud diz örtüsü sayesinde soğuk ve yağıştan hiç etkilenmeden ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Senelerce ZXR 750 gibi bir ( gerçekten yaz ve pist kullanımı için dizayn edilmiş ) motosiklet ile işe gidip gelen ben, tüm bu olumsuzlukları fazlası ile yaşadım.

tatlı su 3

Kaskının camı buğu yapmayacak, ıslanmayacaksın,üşümeyeceksin, hareketlerin, kontrollerin kısıtlanmayacak ? Eeee ? daha ne istiyorsun ? Motosiklete binmen için her türlü ortam oluşmuş işte.

Hele ki İstanbul gibi bir metropol de yaşıyorsanız, motosiklete özellikle binmeniz gereken zaman Kasım – Mart ayları arasıdır. Trafiğin en tıkalı, İBB haritasının herzaman kırmızı olduğu dönem! Trafiğe takılmadan ulaşımınızı sağlamanın en ekonomik yolu motosiklet!

Donanımınızı tamamlayın, eksik eğitiminiz varsa alın ve motosiklete binin.

Tatlı Su Motorcusu Olmayın!