MotoGP’de 2017 Sezonu Böyle Geçti!

2017 MotoGP sezonunda olup biteni yarışları kabininden Türkiye’ye ulaştıran Yiğit Top değerlendirdi.

Bir MotoGP sezonunun daha sonuna geldik. Ne finaldi ama! Açıkçası Doviziosp ve Marquez arasındaki puan farkının son yarış öncesi daha az olmasını dilerdim. En azından eşit silahlarla dövüşebilselerdi ne kadar harika olurdu. Sonuçta bir adım önde olan Marc Marquez kupaya ismini dördüncü kez yazdırırken, Dovizioso da tüm yarışseverler tarafından bu sene verdiği mücadeleden dolayı ayakta alkışlanıyordu. Peki bu yıl ilk kez S Sport ekranlarında yayınlanan MotoGP sezonu kabinden nasıl gözüktü bana? Dilerseniz bu yazıda da bundan bahsedeyim…

Efendim öncelikle bilmeyenler için bir girizgah yapayım. Çok uzun zamandan bu yana Türkiye’de MotoGP başta olmak üzere birçok motosiklet yarışını anlatarak ve onlar hakkında yazılar yazarak hayatımı kazanıyorum. 2005’in sonundan bu yana kaba bir hesapla binden fazla yarış anlattım.

“Yaşasın, bugün yarış var”

Biraz yayın hazırlığından bahsedeyim. Hafta sonu başlarken, bulabildiğim tüm kaynaklardan gelen bilgileri derleyip notlar çıkartıyorum. Bunları düzenleyip yayın sırasında gerektiğinde seyircilerle paylaşıyorum. Zor değil. Sadece bu işi çok sevmek ve yaparken keyif almak gerekiyor. Normal bir insanın iş günü ile karşılaştırdığımda “üff yine bugün iş var” yerine “yaşasın bugün yarış var” diye uyanabildiğim için nefesim yettiği sürece bu işi yapmak istiyorum. Cumartesi sıralama turları yayını ve ertesi gün önce Moto2 ve 45 dakikalık bir aranın ardından MotoGP için mikrofon başına geçiyorum. Çoğu insanın sandığının aksine önümde fazladan bir ekran yok. Yani size gelen görüntü neyse onu izleyerek yayını yapıyorum. Sadece bana yardımcı olan, sıralamayı gösteren “canlı zaman ekranı” var ki ona da herkes internetten ulaşabilir.

Bu sezon başında Jorge Lorenzo’nun Yamaha’dan Ducati’ye geçmesi, onun yerine de Maverick Vinales’in Suzuki’deki selesinden kalkıp gelmesi en ilgi çekici noktaydı. Zaten sezonun ilk iki yarışını geride bırakıp da iki Vinales zaferini görünce bir çok yarışsever Yamaha’nın yeni pilotunun M1 ile iyi uyum sağlayarak sezonu domine edeceğini düşündü. Ancak böyle olmadı.

Benim gözümden sezonun önemli mücadeleleri hangileriydi, onları kısa kısa geçeyim.

Sezonun öne çıkan mücadeleleri

Arjantin

Repsol Honda Arjantin’deki yarışı hemen unutmak istemişti

Sezonun ikinci yarışı Vinales’in Katar galibiyeti sonrası gözler MarquezRossi ve Pedrosa’ya çevrilmişti. Marc Marquez starttan sonra aldığı liderlik koltuğunda çok uzun süre oturamadı. Üçüncü turda bir frenaj sırasında ön lastiği tutuşu kaybedince Marquez düşerek yarışa veda etti. 10 tur sonra takım arkadaşı Dani Pedrosa da aynı yerde aynı şekilde düşünce 2015 Arjantin GP’den bu yana ilk defa Repsol Honda’nın iki sürücüsü de yarışı tamamlayamamış oldu.

Fransa

Maverick Vinales

Bugatti pistinde sezonun beşinci yarışı koşuluyordu. Son tura kadar Vinales ve Rossi arasında bir zafer mücadelesi yaşanıyordu. Herkes 2009 Katalunya’da Lorenzo ve Rossi arasında yaşanan muhteşem son üç tur gibi bir heyecan bekliyordu. Nitekim iki Yamaha pilotunun mücadelesi son turun son sektörüne kadar sürdü. Sondan bir önceki virajda Rossi biraz aceleci davranıp frende fazla kalınca düşmekten kurtulamadı. Vinales beş yarışta üçüncü zaferi elde ederken şampiyonada liderliğini korudu. Yarışı ikinci sırada bitiren Tech 3 pilotu, bu sezonun en heyecan verici çaylağı Johann Zarco 2009 Britanya Grand Prix’sinde Randy de Puniet’in gördüğü podyumdan sonra ilk üçe giren ilk Fransız oluyordu. Hem de kendi evinde….

Hollanda

Assen’de rekabet yine üst düzeydeydi

Assen TT… Katedral… Sezonun sekizinci yarışı… Motosiklet yarışlarının zirvesi. Yarışın son turuna kadar Valentino Rossi ve Danilo Petrucciarasında nefes kesici bir mücadele yaşandı. Yağmur altında iki İtalyan arasındaki çekişme Petrucci’nin tur bindirme sırasında Alex Rins’e takılıp zaman kaybetmesi ile sona erdi. Yıllarca Assen’de hem MotoGP, hem superbike, hem de supersport anlatmış birisi olarak son turun son virajına yakın gelmelerini o kadar çok isterdim ki… Petrucci yarış sonunda ilk MotoGP zaferine çok yaklaşmış ama avucundan kayıp gitmiş birisine oranla çok sakin gözüküyordu.

Avusturya

Avusturya’da Marquez ve Dovizioso arasında teker tekere mücadele vardı

2016’da takvime geri dönen Avusturya Grand Prix’sinin son bölümü bu kez Marquez ve Dovizioso arasındaki savaşa sahne oldu. Son virajda avantaj Ducati sürücüsü Dovizioso’daydı. Marc Marquez hemen dibinde burnunu sokabileceği bir boşluk arıyordu. Buldu da… Bulur bulmaz atağını yaptı. Biraz riskli bir ataktı ve ikisi birden düşebilirdi. Honda sürücüsü atak sonucu viraj hızı fazla kalınca dışa açıldı ve ideal çizgisini koruyan Dovi yarışı kazanmayı başardı. Yarış sonunda Marc Marquez, “eğer o atağı yapmasaydım gece uyku uyuyamazdım” diyerek savaşçı kimliğini bir kez daha ortaya koydu.

Japonya

Japonya’da zafer Dovizioso’nun olmuştu

Sezonun 15. yarışı. Şampiyonluk mücadelesi artık sadece Marquez ve Dovizioso arasında yaşanır hale gelmişti. Avusturya’dakine çok benzer bir senaryo yine bu yarışta karşımıza çıktı. Marquez ve Dovizioso şampiyonadaki mücadeleyi bir kez daha piste taşımıştı. Son turda Marquez öndeydi. İkinci sektörün ortasında bir anda RC213V Marquez’i sırtından atmak istedi. Highside başlangıcını ustaca savuşturan Marc Marquez liderliği Dovi’ye kaptırmıştı. Motegi’nin meşhur köprü altı öncesi son sağ sert virajı öncesi Marquez yeniden liderliği almıştı. Ama o viraja gelirken Dovi’nin muhteşem frenajı bir anda dengelerin değişmesine yol açtı ve Dovizioso yarışı kazanarak puan farkını 11’e indirdi…

Avustralya

Avustralya’da Rossi ve Marquez arasında bir düello vardı

Japonya’dan bir hafta sonra bu kez mücadele Phillip Island’a taşındı. Dünyanın en iyi motosiklet yarış pistlerinden biri olan Phillip Island’da Marc Marquez yarışı Rossi’nin önünde rahat bir şekilde kazandı. Gözler rakibi Dovizioso’nun üzerindeydi. Ancak Dovi bir türlü o hafta sonu istediği hızı yakalayamıyordu. Son metresine kadar 11. götürdüğü yarışta Scott Redding ve Dani Pedrosa’nın kendisini geçmesine engel olamadı ve yarışı 13. sırada bitirdi. Dani Pedrosa o yarış için Dovi ile yakında ilgilenme görevini başarılı bir şekilde tamamlamış oldu böylece…

Valencia

Marc Marquez Valencia’da dördüncü şampiyonluğunu ilan etmişti

Sezon finali… Şampiyonluk yarışı… Marquez 21 puanlık avantaj ile geldiği Ricardo Tormo Pisti’nden dördüncü MotoGP şampiyonluğu ile ayrılmaya çok yakındı. Son beş tura kadar Marquez lider, Dovi ise beşinci sıradaydı. Ancak start finiş düzlüğü sonundaki frenajda bir anlık konsantrasyon kaybı yaşayan Marquez ön frene abanınca bir anda Honda’sının ön lastiği zemin ile ilişkisini gözden geçirdi. Ama mucize kurtarışların adamı olan Marquez düşmek üzere olan motosikletini dirsek ve diz darbesi ile ayakta tutmayı başarınca tribündeki onbinler ayağa kalktı. Şampiyonluk belki de zemine temas etmeye yeniden karar veren avuçiçi büyüklüğündeki bir kauçuk parçasına bağlıydı o an. Marquez üçüncülüğe düşmüştü. Bu sonuç bile onun şampiyon olmasına yeterli olacaktı. Zaten bir tur sonra önce Lorenzo, ardından Dovizioso düşünce, Marquez yarışın son bölümüne dünya şampiyonu olarak girdi.

Yarış sonunda Marquez şampiyonluğu kutlarken, Ducati’de de buruk ama onurlu bir sevinç vardı. Dovi sezonun son yarışına kadar şampiyonluk mücadelesine ortak olmuş ve şampiyonluğu Valencia’da kaptırmıştı.

2017 sezonundan aklımda kalanlar bunlar… 2018 yeni heyecanların yaşanacağı bir yıl olacak. Sizi bilmiyorum ama ben şimdiden özledim. Bir an önce 18 Mart gelsin…

 Kaynak: Redbull