Supersport Portimao: Kenan kazandı, liderliği kaptı!

Supersport 2017 sezonunun Portekiz’de koşulan 7. yarışında ilk iki yarışta sakatlığı nedeniyle yarışamayan temsilcimiz Kenan Sofuoğlu yarışı kazanmayı başardı. Bu galibiyetle Kenan, şampiyona liderliğine yükseldi.

18 tur üzerinden koşulan yarışta poleden yarışa başlayan şampiyon temsilcimiz, kötü bir start aldı ve 3. sıraya geriledi. Yarışa 3. sıradan başlayan PJ Jacobsen startla ilk sıraya yükselen şampiyona lideri Lucas Mahias’ı geçti ve ilk sıraya yükseldi. Temsilcimiz, 2. turda Julez Cluzel’e de geçildi ve 4. sıraya düştü.

Cluzel bir tur sonra vatandaşı Mahias’ı da geçti ve 2. sıraya yükseldi. Temposunu iyice yükselten Cluzel, Jacobsen’i de geride bırakarak 4. turda liderliğe yükseldi. Bu atak esnasında momentum kaybeden Amerikalı sürücü, Mahias’a da geçilerek 3. sıraya geriledi.

5. turda Jacobsen’i geçen şampiyon, 3. sıraya yükseldi. Bu esnada Mahias da Cluzel’i geride bırakarak vatandaşından liderliği devraldı ancak bu durum uzun sürmedi. Mahias hem Cluzel’e hem de temsilcimiz Kenan Sofuoğlu’na geçilerek 3. sıraya kadar geriledi.

7. turda ise şampiyon, Cluzel’i de geride bırakarak ilk turda bıraktığı liderliği geri almayı başardı. Vatandaşının momentum kaybını iyi değerlendiren Mahias, hemen rakibini geçti ve 2. sıraya yükseldi.

Önü boşalınca milli sporcumuz, Mahias’la hemen yarım saniye civarında fark açtı. Tempoyu tecrübesinin de yardımıyla ustaca kontrol eden Kenan, Mahias’ın kendisine atak yapacak kadar yaklaşmasına izin vermedi.