Honda’dan Değiştirilebilir Bataryalı, Elektrikli PCX

Evinizde gecenin bir yarısı televizyonun kumandasının pili bittiğinde ne yapıyorsunuz? Hemen başka bir kumandanın pilleri ile takas ediyorsunuz öyle değil mi? İşte Honda’da aynen böyle düşünmüş.

Elektrikli araçların en sıkıcı yanı bataryalarının dolumu esnasında geçen süre. Yolda bittiği takdirde ( şarj istasyonu bulursanız tabi ) şarja bağlayıp, aracın modeline göre bir kaç saate varan bekleme sürelerine katlanmak zorundasınız. Bu yöntemi sıkıcı bulan Honda mühendisleri bir kaç modelde birden kullanılabilen standart piller üretmişler. Nasıl kimi TV nin kumandasında 2 adet AA tipi pil kullanırken, uzaktan kumandalı bir oyuncakta 4 adet AA pil kullanabilmekteyiz.

Elektrikli PCX de sele altında konumlanmış 2 adet batarya bulunurken, başka bir Honda araçta bu pillerden 4 veya 5 adet bulunabilecek.

E peki pil bittiğinde ne yapıyoruz? Yakın gelecekte akaryakıt istasyonlarından daha fazla sayıda bulunacak pil değişim istasyonlarından birine gidip boş pilimizi cihaza yerleştirip dolu pilleri alacağız. Tabi bu esnada kredi kartımızdan dolum ücreti tahsil edilecek tabi.

Proje çok güzel. Amerika’nın Dünya’ya satacağı daha bayağı bir petrolü bulunmakta fakat Umarız Honda mühendisleri bu petrol lobilerini aşıp  en kısa sürede bu projeyi hayata geçirirler.

 

2207 Total Views 2 Views Today
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail