İran’ı Tek Başına Gezdi!

İstanbul Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğretim görevlisi 33 yaşındaki Asil Özbay, tek başına motosikletiyle dünyayı dolaşıyor. 2015’te “Kadınlara Özgürlük Yakışır” sloganıyla ilk seyahatini Doğu Avrupa ve Balkanlar’a yapan Özbay’ın son rotası İran oldu.

Karadeniz’den motosikletiyle yola çıktı ve Van’ın Gürbulak Sınır Kapısı’ndan İran’a giriş yaptı. İran’da 21 gün kaldı. İran’ın Tebriz, Tahran, Yezd, Şiraz, isfahan, Buşehr, Hoy, Kum, Kaşan, Urmiye, Kermanshah şehirlerinde motosiklet süren Özbay, İran izlenimlerini bizimle paylaştı:

“Kendilerine has bir yaşam enerjileri olduğuna inanıyorum ama İran yıllardır kendi kabuğu içinde yaşayan bir ülke. İran hakkında karanlık ve ürkütücü bir izlenime sahip olsak da İran ve halkı inanılmaz sevimli. Zorlandığım kurallar oldu ama İran, keşfetmekten en çok keyif aldığım ülkelerden biri oldu. Tarihi alanları ve şehirleri gezerken başımı başörtüsüyle kapatmak zorunda kaldım. Ama bu kurala uymak benim için zor olmadı. 10 yaşındaki bir çocukla bile yaşam felsefesi hakkında sohbet edebiliyorsunuz. Çok okuyorlar. Kendimi evimde hissettim.”

Motosikletiyle birçok Avrupa ülkesine giden Özbay’ın hedefi Türkiye ve dünyada özgür ve cesur Türk kadını oluşturmak.

Kaynak: Gökhan Karakaş, Milliyet